1008LS-272XJRC
Mfr.Part #
1008LS-272XJRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
DC Resistance (DCR) :
1.28Ohm Max
Q @ Freq :
37 @ 50MHz
Current Rating (Amps) :
490 mA
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Inductance :
2.7 µH
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Frequency - Self Resonant :
135MHz
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Datasheets
1008LS-272XJRC
COILCRAFT 1008LS-272XJRC
1008LS-272XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD