1008LS-223XJRC
Mfr.Part #
1008LS-223XJRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
1008 (2520 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Current Rating (Amps) :
270 mA
DC Resistance (DCR) :
6.14Ohm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Inductance :
22 µH
Package :
Strip
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Product :
RF Inductors
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Q @ Freq :
20 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Datasheets
1008LS-223XJRC
1008LS-223XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD