1008LS-183XJRC
Mfr.Part #
1008LS-183XJRC
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Q @ Freq :
28 @ 2.5MHz
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps) :
160 mA
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Inductance :
18 µH
Datasheets
1008LS-183XJRC
COILCRAFT 1008LS-183XJRC
1008LS-183XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD