1008LS-182XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008LS-182XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.8 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current Rating (Amps) :
600 mA
Features :
Tolerance :
±5%
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series :
1008LS
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Strip
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
840mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Frequency - Self Resonant :
170MHz
Q @ Freq :
37 @ 50MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Product :
RF Inductors
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
1008LS-182XJRC
COILCRAFT 1008LS-182XJRC
1008LS-182XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD