1008LS-102XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008LS-102XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, FERRITE CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Strip
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Product :
RF Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
620mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±5%
Series :
1008LS
Inductance :
1 µH
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Material - Core :
Ceramic, Ferrite
Q @ Freq :
48 @ 50MHz
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Current Rating (Amps) :
700 mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency - Self Resonant :
230MHz
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Shielding :
Unshielded
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1008LS-102XJRC
COILCRAFT 1008LS-102XJRC
1008LS-102XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD