1008HS-682EJFS
Mfr.Part #
1008HS-682EJFS
Description
FIXED IND 6.8UH 300MA 1.6OHM SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Rated Current-Max :
0.3A
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating (Amps) :
300mA
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant :
39MHz
Inductance :
6.8μH
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Test Frequency :
7.96MHz
Datasheets
1008HS-682EJFS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD