1008HS-563EKFS
Mfr.Part #
1008HS-563EKFS
Description
FIXED IND 56UH 110MA 6.8 OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Current Rating (Amps) :
110mA
Q @ Freq :
18 @ 2.52MHz
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
DC Resistance (DCR) :
6.8Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Test Frequency :
2.52MHz
Inductance :
56μH
Tolerance :
±10%
Rated Current-Max :
0.11A
Datasheets
1008HS-563EKFS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD