1008HS-183EJFS
Mfr.Part #
1008HS-183EJFS
Description
FIXED IND 18UH 200MA 2.8 OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Current Rating (Amps) :
200mA
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Inductance :
18μH
Series :
1008HS
Rated Current-Max :
0.2A
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Test Frequency :
2.52MHz
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
1008HS-183EJFS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD