1008HS-182EJFS
Mfr.Part #
1008HS-182EJFS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 500MA 800MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Inductance :
1.8μH
Frequency - Self Resonant :
135MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
1008HS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating (Amps) :
500mA
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
Test Frequency :
7.96MHz
DC Resistance (DCR) :
800mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.5A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
1008HS-182EJFS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD