1008HS-152EKFS
Mfr.Part #
1008HS-152EKFS
Description
FIXED IND 1.5UH 550MA 650MOHM SM
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Test Frequency :
7.96MHz
Series :
1008HS
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
650mOhm
Rated Current-Max :
0.55A
Inductance :
1.5μH
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Current Rating (Amps) :
550mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency - Self Resonant :
182MHz
Datasheets
1008HS-152EKFS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD