1008HS-152EJFS
Mfr.Part #
1008HS-152EJFS
Description
FIXED IND 1.5UH 550MA 650MOHM SM
Inductance :
1.5μH
Test Frequency :
7.96MHz
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Rated Current-Max :
0.55A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Current Rating (Amps) :
550mA
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Series :
1008HS
DC Resistance (DCR) :
650mOhm
Frequency - Self Resonant :
182MHz
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Datasheets
1008HS-152EJFS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD