1008HC-562EKFS
Mfr.Part #
1008HC-562EKFS
Description
FIXED IND 5.6UH 400MA 1.05OHM SM
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±10%
Rated Current-Max :
0.4A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Q @ Freq :
22 @ 7.96MHz
Inductance :
5.6μH
Series :
1008HC
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating (Amps) :
400mA
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Test Frequency :
7.96MHz
Datasheets
1008HC-562EKFS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD