1008HC-183EKFS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008HC-183EKFS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 200MA 2.6 OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.2A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
2.52MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
18μH
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Series :
1008HC
Datasheets
1008HC-183EKFS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD