1008CS-911EGTS
Mfr.Part #
1008CS-911EGTS
Description
FIXED IND 910NH 380MA 1.68OHM SM
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Q @ Freq :
35 @ 50MHz
Test Frequency :
25MHz
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 50 MHZ
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
320MHz
Rated Current-Max :
0.38A
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
1.68Ohm
Series :
1008CS
Current Rating (Amps) :
380mA
Inductance :
910nH
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Shielding :
Unshielded
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1008CS-911EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD