1008CS-751XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-751XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
360MHz
Supplier Device Package :
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Current Rating (Amps) :
360 mA
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Shielding :
Unshielded
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
750 nH
Package :
Strip
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series :
1008CS
DC Resistance (DCR) :
1.54Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
1008CS-751XJRC
COILCRAFT 1008CS-751XJRC
1008CS-751XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD