1008CS-620EKTS
Mfr.Part #
1008CS-620EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 62NH 1A 200 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
50MHz
Current Rating (Amps) :
1A
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
Rated Current-Max :
1A
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Inductance :
62nH
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Frequency - Self Resonant :
1.25GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
200mOhm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1008CS-620EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD