1008CS-560XJRC
Mfr.Part #
1008CS-560XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
Tolerance :
±5%
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Frequency - Self Resonant :
1.3GHz
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Package :
Strip
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Saturation (Isat) :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
1 A
Material - Core :
Ceramic
Supplier Device Package :
Inductance :
56 nH
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Datasheets
1008CS-560XJRC
COILCRAFT 1008CS-560XJRC
1008CS-560XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD