1008CS-472XGRC
Mfr.Part #
1008CS-472XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Series :
1008CS
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Package :
Strip
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound
Features :
Material - Core :
Ceramic
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
260 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±2%
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Inductance :
4.7 µH
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1008CS-472XGRC
1008CS-472XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD