1008CS-471XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-471XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Series :
1008CS
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Package :
Strip
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
470 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound
Inductance :
470 nH
DC Resistance (DCR) :
1.19Ohm Max
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Frequency - Self Resonant :
450MHz
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
1008CS-471XJRC
COILCRAFT 1008CS-471XJRC
1008CS-471XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD