1008CS-470XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-470XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
1008CS
Current Rating (Amps) :
1 A
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Inductance :
47 nH
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Package :
Strip
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ceramic
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Tolerance :
±5%
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Datasheets
1008CS-470XJRC
1008CS-470XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD