1008CS-392XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-392XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Strip
Series :
1008CS
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductance :
3.9 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material - Core :
Ceramic
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
260 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Datasheets
1008CS-392XJRC
COILCRAFT 1008CS-392XJRC
1008CS-392XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD