1008CS-392XGRC
Mfr.Part #
1008CS-392XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Strip
Features :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps) :
260 mA
Inductance :
3.9 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
1008CS
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Datasheets
1008CS-392XGRC
COILCRAFT 1008CS-392XGRC
1008CS-392XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD