1008CS-391XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-391XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
1008CS
Material - Core :
Ceramic
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Features :
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Inductance :
390 nH
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
500MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Current Rating (Amps) :
470 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Strip
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1008CS-391XJRC
1008CS-391XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD