1008CS-391XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-391XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
1008CS
Frequency - Self Resonant :
500MHz
Current Rating (Amps) :
470 mA
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ceramic
Inductance :
390 nH
Product Status :
Active
Package :
Strip
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Datasheets
1008CS-391XGRC
COILCRAFT 1008CS-391XGRC
1008CS-391XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD