1008CS-391XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-391XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
1008CS
Material - Core :
Ceramic
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Tolerance :
±2%
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Current Rating (Amps) :
470 mA
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Package :
Strip
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
500MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
390 nH
Datasheets
1008CS-391XGRC
1008CS-391XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD