1008CS-390XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-390XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
Package :
Strip
Material - Core :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Inductance :
39 nH
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Series :
1008CS
Type :
Wirewound
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
Current Rating (Amps) :
1 A
Datasheets
1008CS-390XJRC
COILCRAFT 1008CS-390XJRC
1008CS-390XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD