1008CS-390EKTS
Mfr.Part #
1008CS-390EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 39NH 1A 150 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Series :
1008CS
Packing Method :
TR, 7 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Current Rating (Amps) :
1A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Rated Current-Max :
1A
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Frequency - Self Resonant :
1.5GHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Number of Functions :
1
Inductance :
39nH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
50MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1008CS-390EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD