1008CS-361EGTS
Mfr.Part #
1008CS-361EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 360NH 470MA 1.1OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Wirewound
Rated Current-Max :
0.47A
Current Rating (Amps) :
470mA
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
Inductance :
360nH
Packing Method :
TR, 7 INCH
Test Frequency :
25MHz
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
530MHz
Series :
1008CS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Tolerance :
±2%
Datasheets
1008CS-361EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD