1008CS-360EGTS
Mfr.Part #
1008CS-360EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 36NH 1A 150 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Wirewound
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
50MHz
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
1A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current-Max :
1A
Tolerance :
±2%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Construction :
RECTANGULAR
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
50MHz
Material - Core :
Ceramic
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
36nH
Datasheets
1008CS-360EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD