1008CS-332XGRC
Mfr.Part #
1008CS-332XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm Max
Package :
Strip
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Inductance :
3.3 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Series :
1008CS
Features :
Tolerance :
±2%
Current Rating (Amps) :
290 mA
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
1008CS-332XGRC
COILCRAFT 1008CS-332XGRC
1008CS-332XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD