1008CS-332XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-332XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ceramic
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
290 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Package :
Strip
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm Max
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Features :
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Inductance :
3.3 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series :
1008CS
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
1008CS-332XGRC
1008CS-332XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD