1008CS-332EKTS
Mfr.Part #
1008CS-332EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 3.3UH 290MA 3.4OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.29A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance :
3.3μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 25 MHZ
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
Current Rating (Amps) :
290mA
Surface Mount :
yes
Material - Core :
Ceramic
HTS Code :
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Series :
1008CS
Test Frequency :
7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
1008CS-332EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD