1008CS-331XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-331XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
Tolerance :
±5%
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package :
Strip
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Wirewound
Series :
1008CS
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm Max
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Current Rating (Amps) :
450 mA
Inductance :
330 nH
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Frequency - Self Resonant :
570MHz
Material - Core :
Ceramic
Datasheets
1008CS-331XJRC
1008CS-331XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD