1008CS-331XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-331XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
450 mA
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
1.05Ohm Max
Features :
Inductance :
330 nH
Type :
Wirewound
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
1008CS
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Ratings :
AEC-Q200
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Package :
Strip
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Frequency - Self Resonant :
570MHz
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Datasheets
1008CS-331XJRC
COILCRAFT 1008CS-331XJRC
1008CS-331XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD