1008CS-330XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-330XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Package :
Strip
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±2%
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Inductance :
33 nH
Ratings :
AEC-Q200
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
1 A
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Series :
1008CS
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
1008CS-330XGRC
COILCRAFT 1008CS-330XGRC
1008CS-330XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD