1008CS-330XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-330XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Strip
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
33 nH
Features :
Material - Core :
Ceramic
Type :
Wirewound
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
1 A
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Series :
1008CS
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Datasheets
1008CS-330XGRC
1008CS-330XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD