1008CS-272XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-272XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
1008CS
Material - Core :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Package :
Strip
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Inductance :
2.7 µH
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
290 mA
Features :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
1008CS-272XJRC
COILCRAFT 1008CS-272XJRC
1008CS-272XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD