1008CS-272XJRC
Mfr.Part #
1008CS-272XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Tolerance :
±5%
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
2.7 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Product Status :
Active
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Shielding :
Unshielded
Package :
Strip
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Features :
Current Rating (Amps) :
290 mA
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
1008CS-272XJRC
1008CS-272XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD