1008CS-272XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-272XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ceramic
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series :
1008CS
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Surface Mount
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Current Rating (Amps) :
290 mA
Inductance :
2.7 µH
Features :
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Package :
Strip
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
1008CS-272XGRC
1008CS-272XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD