1008CS-272XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-272XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Material - Core :
Ceramic
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance :
2.7 µH
Supplier Device Package :
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Series :
1008CS
Features :
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Current Rating (Amps) :
290 mA
Package :
Strip
Type :
Wirewound
Datasheets
1008CS-272XGRC
COILCRAFT 1008CS-272XGRC
1008CS-272XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD