1008CS-272EJTS
Mfr.Part #
1008CS-272EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 2.7UH 290MA 3.2OHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Rated Current-Max :
0.29A
Test Frequency :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Number of Terminations :
Ceramic
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 25 MHZ
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm
Tolerance :
±5%
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
22
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating (Amps) :
290mA
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
2.7μH
Datasheets
1008CS-272EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD