1008CS-271XGRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-271XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
910mOhm Max
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Inductance :
270 nH
Series :
1008CS
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
500 mA
Package :
Strip
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
Datasheets
1008CS-271XGRC
COILCRAFT 1008CS-271XGRC
1008CS-271XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD