1008CS-271EJTS
Mfr.Part #
1008CS-271EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 270NH 690MA 910MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Wire
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Tolerance :
±5%
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Rated Current-Max :
0.69A
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
Test Frequency :
25MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Material - Core :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
910mOhm
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
270nH
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
690mA
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Datasheets
1008CS-271EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD