1008CS-271EGTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-271EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 270NH 690MA 910MOHM SM
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.69A
Inductance :
270nH
Q @ Freq :
45 @ 100MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
25MHz
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
910mOhm
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Packing Method :
TR, 7 INCH
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
690mA
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
1008CS
Inductance Frequency - Test :
25MHz
Shielding :
Unshielded
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 100 MHZ
Material - Core :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1008CS-271EGTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD