1008CS-270XJRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1008CS-270XJRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 5% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Ceramic
Features :
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Strip
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Inductance :
27 nH
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Product Status :
Active
Series :
1008CS
Current Rating (Amps) :
1 A
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Product Type :
RF Inductors - Leaded
Tolerance :
±5%
Datasheets
1008CS-270XJRC
COILCRAFT 1008CS-270XJRC
1008CS-270XJRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD