1008CS-270XGRC
Mfr.Part #
1008CS-270XGRC
Manufacturer
COILCRAFT
Description
RF INDUCTOR, CERAMIC CORE, 2% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Inductance :
27 nH
Package :
Strip
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1 A
Shielding :
Unshielded
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Height - Seated (Max) :
0.080" (2.03mm)
Tolerance :
±2%
Datasheets
1008CS-270XGRC
COILCRAFT 1008CS-270XGRC
1008CS-270XGRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD