1008CS-270EKTS
Mfr.Part #
1008CS-270EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
50MHz
Tolerance :
±10%
Unshielded
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
27nH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
1008CS
Rated Current-Max :
1A
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
HTS Code :
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Datasheets
1008CS-270EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD