1008CS-270EGTS
Mfr.Part #
1008CS-270EGTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 27NH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
1.6GHz
Current Rating (Amps) :
1A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
50MHz
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Tolerance :
±2%
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Inductance :
27nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Rated Current-Max :
1A
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Series :
1008CS
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
1008CS-270EGTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD