1008CS-240EKTS
Mfr.Part #
1008CS-240EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 24NH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Tolerance :
±10%
Current Rating (Amps) :
1A
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
50MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current-Max :
1A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance :
24nH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Type :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
1008CS
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
50MHz
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Datasheets
1008CS-240EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD