1008CS-240EJTS
Mfr.Part #
1008CS-240EJTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 24NH 1A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ceramic
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 350 MHZ
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
50MHz
DC Resistance (DCR) :
130mOhm
Series :
1008CS
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Type :
Wirewound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Rated Current-Max :
1A
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
1A
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
55 @ 350MHz
Inductance :
24nH
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
50MHz
Datasheets
1008CS-240EJTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD